Jedlo - liek, alebo jed?

10.09.2023

Tisíce mužov a žien na celom svete trpí nadváhou a obezitou napriek chudnutiu. Základným konceptom chudnutia je tzv. diéta. Diéta je niečo, čo obmedzuje, prikazuje, zakazuje a vyvoláva pocit viny, ak sa jej človek nedrží. Je to umelá stratégia, ktorá prichádza zvonku, nie zvnútra, vrátane ilúzie zdravej stravy. Najmúdrejšie je práve vaše telo. Telo má všetko, aby si vedelo samé povedať, čo je preň dobré a podporuje jeho zdravie. Aby ste počuli svoje telo, potrebujete upokojiť rozkolísané emócie. Začať dôverovať telu. Ale ako to urobiť? Ako sa nacítiť na svoje telo a začať ho počúvať? Samozrejme, existuje niekoľko tipov,  no ja vám prezradím pár krokov z vlastnej skúsenosti:

1. Opýtaj sa samého seba, či si naozaj hladná/ný. Lebo okrem hladu to môže byť aj zajedanie únavy, zlosti, smútku, samoty, ale aj radosti, či dojatia. Zastavte sa v prítomnosti. Nie len v tantra masáži sa učíme byť v prítomnosti, ale aj v jedle a iných oblastiach života.

2. Pokiaľ zistíte, že chcete zajedať, zistite, čo vlastne chcete zajedať a "riešte to". Napr. ak ste unavený, oddýchnite si. Ak treba, tak si pospite 10-15min. Je to účinnejšie, než pitie kávy a redbullu na litre. Ak cítite osamelosť, zavolajte priateľom, rodine, meditujte. Zvoľte si vlastný spôsob naplnenia prázdnoty. Vo všetkom si hľadajte vlastný spôsob. Avšak zajedanie nezamieňajte za pitie alkoholu, alebo ďalšie závislosti.

3. Ak naozaj cítite hlad, teda keď cítite pokles energie, zívate, bruško sa ozýva, tak odporúčam najprv vypiť pohár čistej vody. Chvíľku počkať. Medzitým si jedlo pripravte/ohrejte, vypnite muziku, televízor, odložte telefón, odíďte od PC, pri jedle veľmi nerozprávajte a vedome pomaly prežúvajte. Naozaj načúvajte čo sa deje v tele a dýchajte. Toto je dôležitý krok - ostať sám so sebou a svojim telom.

4. Vtedy vám jasne telo povie, kedy máte jedla dosť a tanier odložte aj napriek tomu, že v ňom ešte niečo ostalo. Poznáte tú vetu: "Jesť do polosýta, piť do polopita?" Už taká "maličkosť" vám upraví trávenie a nebudete ďalej priberať.

5. Jasné, rozumiem, niekedy máme oslavy, kedy to proste bez hudby a rozprávania nejde. No určite to ide väčšinu dní v roku.

6. Pomedzi jedlo neďobkajte, nie ste vrabce :)

7. Zohľadňujte pri tom váš zdravotný stav, intolerancie, vek, čokoľvek. Ste jedinečná bytosť a aj v jedle platí, že neplatí na každého rovnaký meter. Preto nevystavujem žiaden všeobecný jedálniček.

8. Každopádne, jedlo môže byť jed, ale aj liek zároveň. Záleží od nášho postoja k nemu a k sebe samému.