
Aromaterapia
Egypťania už pred mnohými rokmi postupne prichádzali na to, že bylinky a ich vône dokážu pomáhať pri rôznych problémoch a pozitívne ovplyvňovať myseľ. Využívali živice z céderového dreva či kadidla na balzamovanie pre ich antibakteriálne a konzervačné účinky. Dnes je podstatou využívanie éterických olejov, čiže silíc, ktoré sa získavajú lisovaním, alebo destiláciou.
Aromaterapia je spôsob používania prírodných esenciálnych olejov, ktoré môžu mať rôzne vlastnosti a použitie.
Jednotlivé oleje majú relaxačný, sedatívny, analgetický, antibakteriálny, antivírusový, či stimulujúci účinok. Niektoré sú považované za prírodné afrodiziakum, ktoré pomáhajú prebudiť sexuálnu túžbu. Do tela prenikajú dýchacími cestami, teda inhaláciou, alebo pokožkou, teda masážou, kúpeľom, kozmetikou, masťami.
Esenciálny olej je silný koncentrát získavaný z rôznych častí rastlín, najčastejšie z kvetov, listov, koreňov, kôry, z ovocia, zo semien. Môžu byť použité v aromalampe a difuzéroch, alebo do kúpeľa a na masáž.
Predstavím vám pár najobľúbenejších a najvyužívanejších v mojej praxi:
Levanduľa:
Levanduľa lekárska patrí k najširšiemu spektru použitia. Názov levanduľa pochádza z latinského slova levare, čiže umývať (čistiť). Rímania s obľubou pridávali levanduľu do kúpeľa. Silica z levandule sa už stáročie získava z kvetov rastlín na kozmetické a lekárske účely. Dodnes udržuje čistiaci charakter. V stredoveku bola využívaná v lekárstve, ale aj kulinárstve, kde "čistila žalúdok".
Bola odporúčaná na migrény, aj na epilepsiu. Levanduľový olej urýchľuje hojenie po poranení, po spálení, zastavuje krvácanie.
Začiatkom 20.teho storočia si francúzsky chemik Gattefossé po autonehode, kedy si popálil ruky, aplikoval na poškodené miesto čistý levanduľový olej. Zistil, že popálenina sa rýchlo hojí a nezanecháva jazvu.
"ČO OHŇOM ZAPÁLIŠ, LEVANDUĽOU UHASÍŠ."
Jej antiseptické vlastnosti prispievajú k regenerácii buniek po poraneniach kože.
Z energetického hľadiska je to chladivá a suchšia silica a má význam hlavne pri liečbe "horúcich" ochoreniach, ako sú infekcie, vredy, kožné ochorenia, vysoký krvný tlak. Podľa čínskej medicíny čisté stavy "horúcej vlhkosti" v dolnej polovici tela, čo znamená, že pomáha pri kolikách, kandide, infekciách močového a panvového ústrojenstva, alebo črevných parazitoch. V gynekologickej oblasti pôsobí hlavne tam, kde sa prejavuje stagnácia, PMS, alebo bolestivá menštruácia.
Nemenej dôležitou oblasťou jej pôsobenia je nervový systém. Pomáha kontrolovať emócie. Jej analgetické účinky pôsobia ako balzam pri stavoch nervového napätia, precitlivenosti, podráždenia, nespavosti, búšení srdca. Vyčistí hlavu plnú starostí. Svoj význam má aj pri závratoch, omdlievaní a rozptyľuje depresiu.
Levanduľa bola odpradávna používaná pri obradoch a rituáloch. Pálila sa tam, kde sa rodili deti, aby ochraňovala a vítala nový život. Slúžila k požehnaniu domova a priťahovala hojnosť. Do života človeka prináša stabilitu a podporuje vnútorný kľud.
Bergamot:
Je to tropický plod v tvare hrušky - pomaranč krížený s citrónom (horko-kyslej chuti). Vôňa tohto citrusového oleja je veľmi intenzívna, preto sa často objavuje v parfémoch (prevažne pánskych), toaletných vodách, pridáva sa do šampónov, deodorantov, mydiel, krémov, aromatických tyčiniek, sviečok, vôní do auta a kolínskej vody.
Bergamot má mimoriadnu schopnosť stabilizovať a viazať rôzne zložky vôní, spojiť ich v jednu a zosilnieť. Od 18.storočia sa pestoval najmä v Taliansku v oblasti Kalábrie.
Využíva sa aj v potravinárstve ako čaj, alebo ako dochucovadlo do nápojov, cukroviniek a zmrzliny. Pre svoje antiseptické účinky sa využíva aj vo farmaceutickom priemysle na liečbu hnačky, jeho inhalácia pôsobí pozitívne na dýchacie cesty, chráni pred infekciami, používa sa na ošetrenie akné, exémy, opary. Používa sa aj do kúpeľa, zlepšuje krvný obeh, tlmí horúčku, uľahčuje zaspávanie a prehlbuje spánok, zaberá proti stresu.
Nedoporučuje sa tehotným ženám a deťom do 3.rokov. Po aplikácii na pokožku sa pleť nesmie vystavovať slnečnému žiareniu a soláriu aspoň 12 hodín, pretože zvyšuje fotosenzitivitu pokožky.
Ruža:
Ružový olej sa bežne používa do dámskych parfémov. Bolo preukázané, že zvyšuje libido u žien. Okrem toho má aj antidepresívne, tonizačné a protizápalové účinky.
Eukalyptus:
Esenciálny eukalyptový olej sa
získava z listu eukalyptu. Eukalyptus je vždy zelený strom, ktorého
domovinou je Austrália. Tento esenciálny olej má pritom vrámci
aromaterapie široké uplatnenie. Charakteristický je svojimi
antibakteriálnymi, antivírusovými, aj protiplesňovými účinkami. Môže byť
užitočným pomocníkom pri liečbe mnohých ochorení a zdravotných
problémoch, napríklad i ťažkosti s dýchaním, bolesťou hrdla, pri kašli,
zápachu z úst, akné, pri strese, pôsobí ako repelent, no poradí si aj s
bolesťami kĺbov, svalov a ťažkosťami pri reumatizme.
